noorteromaanid · põnevusromaanid

Karen M. McManus. Üks meist valetab (2019)

Kui romaani „Üks meist valetab“ põhjal tehtaks teleseriaal, vaataksin kindlasti selle kõik osad ära (ja soovitatavalt ühe jutiga). See raamat lihtsalt haaras mind nii endasse ega lasknud lahti enne, kui läbi sai.

Ühel pealelõunal jäetakse viis õpilast peale tunde. Cooper – spordipoiss, pesapallimängija, kes püüab otsustada kolledži ja suurte liigade vahel; Bronwyn – oivik, kes plaanib astuda oma pere jälgedes ja minna Yale ülikooli; Addy – üks pool täiuslikust keskkoolipaarist; Nate – „paha poiss“, kes on katseajal narkootikumide müümise eest (olgugi et ta müüs neid veel ja sugugi mitte salaja); ja Simon – põlatud (ja kardetud) poiss, kes lõi Baywiev’ keskkooli klatšijuttude äpi, mille nimi on Räägitakse. Nad kõik on jäetud peale tunde millegi eest, mida nad tegelikult ei teinud ning nad ei mõista, miks õpetaja neid ei usu.

Enne seda, kui nende pikk päev koolis lõpeb, on Simon surnud ning selgub, et see ei olnud õnnetus. Ei kulu palju aega, kui uurijad avastavad, et järgmisel päeval oli Simonil plaanis avaldada oma äpis kõigi peale tunde jäetute kohta saladusi, mis võiksid nende tulevikuplaanid sassi lüüa. Äkitselt on nad Simoni mõrvas kahtlusalused ning teised õpilased põlgavad neid. Neli õpilast, kes üksteisega varem ei sõbrustanud, on nüüd üksteisele toeks. Igaks neist väidab, et on süütu, kuidas kas üks neist valetab või on veel keegi sellesse loosse segatud? Kui, siis kuidas, kui sel päeval olid klassiruumis ainult nemad viis? Kas neil õnnestub oma nimed puhtaks pesta ja tavalise elu juurde naasta?

üksmeist

Selgb, et Bronwynil, Cooperil, Addyl ja Nate’l oli saladusi, mida nad hea meelega ei avalikusta. Neil on isegi sellised saladused, mida Simon paljastada ei plaaninud. Kui tõde päevavalgele tuleb, mõjutab see nii nende tulevikku kui ka nende suhteid pere kui ka teiste sõpradega. Kas nad saavad sellega hakkama?

Autor on selle romaaniga head tööd teinud. See on suurepärane, kuidas ta on raamatusse kirjutanud põhimõtteliselt kõik keskkooli stereotüübid, kuid andis igaühele neist pisut rohkem sügavust, kui oodata võis. Kuigi lugejal tekib loo juures üksjagu kahtlusi (ja enamik neist osutub tõeks), on siiski huvitav lugeda, kuidas see lugu lõpeb. Minu jaoks lõppes see isegi veidi vara ning mul ei oleks olnud midagi selle vastu, kui see pikem oleks olnud. Mulle meeldis ka see, kuidas Addy tegelaskuju romaani jooksul arenes. Algul oli ta lihtsalt ühe spordipoisi tüdruksõber. Raamatu lõpuks oli ta muutunud omaette isiksuseks ja seda oli nii hea lugeda.

Kokkuvõtteks ütleksin, et tegu on suurepärase keskkooliteemalise romaaniga, mille sisu on paeluvam, kui esmapilgul arvata võiks. Mina soovitan seda igal juhul lugeda, kui noorte-/põnevusromaanid vähegi huvi pakuvad.

See raamat jõudis minuni tänu kirjastusele Eesti Raamat. Aitäh!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s