põnevusromaanid · psühholoogilised põnevikud

Alex Michaelides. Vaikiv patsient (2019)

Alicia on kunstnik, kes on abielus Gabrieliga. Mees on kuulus moefotograaf. Nad näivad olevat ideaalne paar. Kuni ühel õhtul tuli Gabriel fotosessioonilt koju. Mõni hetk hiljem tulistati teda viis korda näkku. Kohale saabunud politseinikud leidsid eest Alicia, kes oli kaetud nii mehe kui ka omaenda verega, kuna ta proovis end tappa.

Alates sellest hetkest ei ole Alicia lausunud mitte ühtegi sõna. Kohtuistungil levis ohtralt kuulujutte, kuid tekkinud küsimustele ei leita vastuseid. Keegi ei taipa, miks pidi Alicia nii jõhkralt oma abikaasa tapma ning proovima seejärel ka endalt elu võtta. Kuna kohtunikul ei olnud suurt valikut, saatis ta naise Põhja-Londonis asuvasse Grove’i kliinikusse ravile.

Psühhoterapeut Theo Faber on Alicia juhtumit jälginud. Theo on veenunud et ainult temal on võimalik Alicia taas rääkima panna. Grove’s avaneb kohtu- ja korrektsioonipsühholoogi koht, kuhu Theo kiirelt kandideerib. Ta osutubki valituks ning ei lähe kaua aega enne, kui tal õnnestub veenda haigla ravijuhti Diomedest, et tal lubataks Aliciat ravida. Theole antaksegi võimalus naist ravida, hoolimata sellest, et Alicia ei ole kellelegi teisele sõnakestki lausunud ning on käitunud ennasthävitavalt ning on teiste patsientide suhtes vägivaldne olnud.

Theo tahab kõigest hingest Aliciat aidata ja saada teada, millised saladused peituvad naise abikaasa surma taga. Miski tõmbab Theo’d magnetina Alicia poole. Mees usub, et neil mõlemal on olnud keeruline lapsepõlv. Theo on terve oma elu võidelnud depressiooniga, kuid ta usub sellegipoolest, et on ainuke, kes Aliciat aidata saab. Mees seisab silmitsi takistustega, mida seavad talle nii kolleegid, haigla juhtkond (kes kaalub kliiniku sulgemist) kui ka Alicia ise. Kas naine on tõepoolest hull või on tema vaikimine kõigest näitemäng? Kas ta on vägivaldne mõrtsukas või vääritimõistetud, leinav lesk? Theo otsib neile küsimustele vastuseid, samal ajal on mehe enda elu kokku varisemas.

vaikiv

Romaani peatükid vahelduvad oleviku ja mineviku vahel. Oleviku peatükkides püüab Theo Aliciat ravida, mineviku peatükid kirjeldavad Alicia elu läbi naise kirjutatud päeviku, enne saatuslikku ööd. Ma ei olnud kindel, kuidas Aliciasse suhtuda ning mida oodata. Autor on teinud suurepärast tööd – lugejale poetatakse just parajas koguses vihjeid. Kuigi Alicia ei räägi, saab lugeja tema elust aimu, kui Theo räägib temast naise lähedastega. Lugeja saab teada, mida lähedased Aliciast teavad ja mida nad tmast eeldavad. Näib, et kellelgi pole midagi selle vastu, et naisest rääkida, kuid miks ei ole keegi teda vaatamas käinud? Alicia päeviku sissekannete kaudu saab lugeja temast veelgi rohkem teada. Lõpuks “räägibki” Alicia Theo’le oma loo läbi päeviku. Aga mis oleks võinud viia naise nii kaugele, et ta tulistas oma meest? Miks ta mitte midagi ei räägi? Kas ta hakkab kunagi rääkima? Kas see on naise teadlik valik või on see tingitud läbielatud traumast?

Theo oli minu arvates huvitav tegelane. Enamik romaanist on jutustatud tema silme läbi. Lugeja saab teada tema elust, lapsepõlvest ja sellest, kuid maha mõttemaailm töötab. Mind huvitas, miks oli Alicia ravimine talle justkui kinnisidee. Miks tahtis ta iga hinna eest tõde teada saada? Kas ta oli Alicia kui kunstniku fänn? Kas tõe teadasaamine aitaks teda karjääriredelil?

Praegusel ajal ilmub väga palju psühholoogilisi romaane, kuid “Vaikis patsient” on väga tugev ning teistest selgelt eristuv romaan. See on väga nutikalt kirjutatud mitmetahuline romaan, mis haaras mu tähelepanu koheselt. Lugedes oli mul mitmeid teooriaid ja oletusi ning tahtsin teada, millega see lugu lõppeda võib. Lõpp oli minu jaoks täiesti ootamatu – sellest aga siinkohal pikemalt ei kirjuta. “Vaikiv patsient” on Alex Michaelidese debüütromaan ning see avaldas mulle väga muljet ning loodan, et saan tulevikus veel mõnd tema kirjutatud romaani lugeda.

Soovitan neile, kellele meeldivad psühholoogilised romaanid – see raamat peaks minu arvates kindlasti teie raamatunimekirjas olem.

 

See raamat jõudis minuni tänu kirjastusele Pegasus. Aitäh!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s